درباره قرص متورال 50

پزشکی :AlborzDarouCo Production

 موارد مصرفمتوپرولول در درمان آنژین صدری مزمن، كنترل زیادی فشا رخون (به تنهایی یا همراه با سایر داروهای كاهنده فشارخون) و پیشگیری از انفاركتوس مجدد میوكارد مصرف می‏شود.هشدارها

1- مصرف این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان صورت گیرد: سابقه آلرژی، آسم نایژه‌ای، آمفیزم یا برونشیت غیر آلرژیك، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، پركاری تیروئید، افسردگی روانی یا سابقه ابتلاء به آن.

2- مقدار مصرف این دارو در سالمندان باید بر اساس پاسخ بیمار تعیین شود. زیرا از یك طرف به علت كاهش حساسیت این بیماران به اثر دارو ممكن است افزایش مقدار مصرف لازم باشد و از طرف دیگر به علت كاهش توانایی متابولیسم و دفع دارو، كاهش مقدار مصرف ممكن است ضرورت یابد.

3- در بیماران مبتلا به عیب كار كلیه، مقادیر مصرف متوپرولول باید كاهش یابد.

4- در صورت بروز افسردگی ناشی از این دارو، مصرف آن باید قطع شود.

5- اگر بعد از یك دوره درمان طولانی با این دارو قطع مصرف آن ضرورت پیدا كند، باید به تدریج و حداقل طی سه روز تا دو هفته مصرف دارو قطع شود. در طول این مدت، بیمار باید از فعالیت‌های شدید بدنی پرهیز كند تا خطر بروز انفاركتوس میوكارد یا آریتمی به حداقل برسد. اگر پس از قطع مصرف دارو، علایم قطع مصرف بروز كرد، باید مصرف دارو را به طور موقت مجدداً شروع نمود و به دنبال بهبود بیمار، مصرف دارو را با احتیاط قطع كرد.

6- در طول مصرف این دارو، پیگیری عملكرد قلب، تعیین نبض، اندازه‌گیری فشار خون و ثبت نوار قلبی و اندازه‌گیری ضربان قلب ضروری است.فارماكوكینتیكحدود 95 درصد دارو از مجرای گوارش جذب می‏شود. پیوند این دارو به پروتئین كم است. متابولیسم دارو كبدی و نیمه‏عمر آن 7-3 ساعت می‏باشد. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر از راه خوراكی 4-6 ساعت و از راه تزریق وریدی 20 دقیقه است. دفع دارو از راه كلیه است (10-3 درصد دارو بصورت تغییرنیافته دفع می‏شودموارد منع مصرف

این دارو در شوك قلبی، نارسایی آشكار قلب، بلوك قلبی درجه دو یا سه دهلیزی-بطنی، برادی كاردی سینوسی و كاهش فشار خون سیستولیك به كمتر از 100 میلی‌متر جیوه(برای پیشگیری از انفاركتوس مجدد میوكارد)‌نباید مصرف شود.عوارض جانبی

برادی كاردی علامتی (سرگیجه)، اسپاسم برونش(اشكال در تنفس یا خس خس سینه)، نارسایی احتقانی قلب(تورم مچ پا و اندام‌های تحتانی، تنگی نفس)، افسردگی روانی و كاهش گردش خون محیطی(سردی دست‌ها و پاها) با مصرف این دارو گزارش شده است.تداخل های دارویی

مقدار مصرف انسولین و داروهای خوراكی پایین‌آورنده قند خون، هنگام مصرف همزمان با این دارو باید تنظیم گردد تا از كاهش بیش از حد قند خون جلوگیری شود. در صورت مصرف همزمان داروهای مسدودكننده گیرنده بتا-آدرنرژیك با داروهای مسدودكننده كانال‌ها كلسیمی یا كلونیدین، اثرات كاهش فشار خون ممكن است تشدید شود. مصرف همزمان داروهای مهاركننده مونوآمین اكسیداز با این دارو (مانند فورازولیدون و پروكاربازین) به علت امكان افزیش شدید فشار خون، توصیه نمی‌شود. در صورت مصرف همزمان این دارو با آمین‌های مقلد سمپاتیك كه دارای فعالیت بتا-آدرنرژیك هستند، ممكن است اثرات هر دو دسته دارو كاهش یابند. گزانتین‌ها در صورت مصرف همزمان با این دارو ممكن است موجب مهار اثرات درمانی هر دودسته دارو شوند. همچنین، كلیرانس تئوفیلین افزایش می‌یابد.نكات قابل توصیه

1- هیچ یك از نوبت‌های مصرف این دارو نباید فراموش شود، به خصوص اگر روزی یك بار مصرف می‌شود.

2- این دارو، زیادی فشار خون را درمان نمی‌كند، بلكه آن را كنترل می‌نماید. مصرف آن ممكن است تا پایان عمر ضروری باشد.

3- مصرف دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.

4- در صورتی كه یك نوبت دارو فراموش شود، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تا زمان مصرف نوبت بعدی 4 ساعت باقمیانده باشد، از مصرف آن نوبت باید خودداری شده و مقدار مصرف بعدی نیز دوبرابر نگردد.

5- در بیماران مبتلا به دیابت، با مصرف این دارو علائم كمی قند خون ممكن است پوشانده شود یا غلظت قند خون افزایش پیدا كند یا كاهش قند خون طولانی شود.

6- از مصرف این دارو با سایر داروها، به ویژه داروهای مقلد سمپاتیك كه نیاز به نسخه پزشك ندارند، باید خودداری شود.

7- قبل از قطع مصرف دارو، باید با پزشك مشورت شود.

8- به علت احتمال بروز سرگیجه، خواب‌آلودگی و منگی، هنگام رانندگی یا كار با وسایلی كه نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.مقدار مصرفخوراكی

بزرگسالان: در درمان آنژین صدری و به عنوان كاهنده فشار خون، ابتدا 100 میلی‌گرم یك بار در روز در یك نوبت (زیادی فشار خون) یا چند نوبت (آنژین یا زیادی فشار خون) مصرف می‌شود كه این مقدار در فواصل یك هفته‌ای بر اساس نیاز و تحمل بیمار تا مقدار تام mg/day450 ممكن است افزایش یابد. در بعضی از بیماران جهت كنترل رضایت‌بخش فشار خون، ممكن است به مصرف مقدار تام دارو در سه مقدار منقسم نیاز باشد. در انفاركتوس میوكارد،به عنوان درمان سریع، ابتدا 50 میلی‌گرم(برای بیمارانی كه مقدار تام وریدی را تحمل می‌كنند) یا 50-25 میلی‌گرم (برای بیمارانی كه مقدار تام وریدی را تحمل نمی‌كنند) هر 6 ساعت 15 دقیقه پس از شروع آخرین مقدار منقسم وریدی یا به محض این كه وضعیت بالینی بیمار مناسب شود، مصرف می‌شود. این مقدار تا 48 ساعت ادامه می‌یابد. در درمان تأخیری 100 میلی‌گرم دو بار در روز برای حداقل 3 ماه و احتمالاً 3-1 سال مصرف می‌شود.


تهران دفتر مرکزی: 5-88192773-021

فکس تهران:88192770-021

کارخانه: 32221001-028

028-32221003

028-32222403

028-32222990

028-32224203

فکس کارخانه: 32223700-028

فکس مالی: 32221002-028

نظر شما در مورد سایت شرکت چیست؟


© 1394-1391 شرکت داروسازی البرز دارو سهامی عام
|
تهران -خیابان آفریقا -نرسیده به چهار راه جهان کودک- خیابان ناوک-پلاک 3- طبقه 3 ,4 ,5
|
02188675741-43
|
امروز :
1396/2/18 10:20:49


بررسی کامل قرص متورال و عوارض جانبی قرص متورال یا متوپرولول یک بتا بلاکر است که بر قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان ها و وریدها) تاثیر می گذارد. این دارو برای درمان آنژین صدری یا درد قفسه سینه و فشار خون بالا استفاده می شود. همچنین قرص متورال برای پیشگیری و درمان از حمله قلبی نیز تجویز می شود. در این مطلب به موارد مصرف و مکانیسم این قرص به همراه عوارض جانبی آن آشنا می شویم.


 


 


موارد مصرف و مکانیسم قرص متورال


 


قرص متورال یکی از داروهای درمان فشار خون بالا, نارسایی قلبی و درد قفسه سینه می باشد. کاهش فشار خون به پیشگیری از سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو با مسدود کردن عمل مواد خاص شیمیایی طبیعی در بدن مانند اپی نفرین بر قلب و رگ های خونی تاثیر می گذارد منجر به کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار وارد شده بر قلب می شود. همچنین این دارو ممکن است برای تنظیم نامنظمی ضربان قلب, پیشگیری از سردردهای میگرنی و پس از حملات قلبی برای بهبود عملکرد قلب استفاده شود.


 


در صورت ابتلا به برخی بیماری های جدی مانند قلب مسدود شده, ضربان قلب آهسته, مشکلات شدید گردش خون, نارسایی شدید قلب و یا سابقه ی پایین امدن ضربان قلب ناشی از غش و … نباید از قرص متورال استفاده نمود. همچنین در صورت آلرژی به این دارو و دیگر داروهای مسدود کننده بتا مانند آتنولول، کارودیلول، لابتالول، نادولول، پروپرانولول، سوتالول و … نباید از آن ها استفاده نمود.


 


همچنین به منظور اطمینان از ایمن بودن قرص متورال در صورت داشتن بیماری هایی مانند آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه ، اختلالات خواب، اختلال در تنفس؛ دیابت؛ بیماری کبد؛ نارسایی احتقانی قلب؛ مشکلات مربوط به گردش خون؛ بیماری های تیروئید یا فئوکروموسیتوم (تومور غده آدرنال) قبل از مصرف متورال, پزشک را از بیماری های خود مطلع نمایید.


 


قرص متورال , عوارض قرص متورال , سلامت


 


عوارض جانبی قرص متورال


 


خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، اسهال و کاهش سرعت ضربان قلب در اثر استفاده از این دارو ممکن است برای فرد ایجاد شود. قرص متورال به ندرت موجب کاهش توانایی جنسی می شود. در صورت تشدید و یا باقی ماندن این عوارض توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه شود. همچنین برای کاهش خطرات سرگیجه و سبکی سر, توصیه می شود از حالت نشسته و یا خوابیده به آرامی به حالت ایستاده تغییر حالت دهید.


 


مصرف قرص متورال ممکن است جریان خون را در دست ها و پاها کاهش دهد و منجر به سردی آن ها شود. سیگار کشیدن می تواند این عارضه را تشدید نماید. به همین دلیل به افرادی که از این دارو استفاده می کنند توصیه می شود لباس گرم بپوشند و از استعمال دخانیات اجتناب نمایند.
 


 


قرص متورال , عوارض قرص متورال , سلامت


 


عوارض جانبی متورال


    ضربان قلب بسیار کند
    سرگیجه شدید
    غش
    مشکل تنفس
    بروز علائم حمله قلبی و یا تشدید آن ( علائمی مانند: تورم پا, خستگی شدید, تنگی نفس, افزایش ناگهانی و غیر طبیعی وزن, تغییرات خلق و خو)


 


با توجه به مطالب بیان شده, قرص متورال حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود و استفاده از این دارو بدون دستور پزشک ممکن است سلامتی فرد را به خطر اندازد و موجب بروز عوارض جانبی جدی در او شود.


 


 


قرص متورال , عوارض قرص متورال , سلامت


 


سوال


 سلام پدرم برای فشار خون داروی متورال ۵۰ مصرف میکنهمیشه درباره عوارض این دارو توضیح بدین۲ وعده مصرف نکرده باشه باید به دکتر مراجعه کنه؟


 


پاسخ
با سلام
متوپرولول (متورال ۵۰)
متوپرولول دردرمان آنژین صدری مزمن ،کنترل افزایش فشارخون (به تنهایی یاهمراه باسایرداروهای کاهنده فشارخون )وپیشگیری ازانفارکتوس مجددمیوکاردمصرف می شود.


مواردمنع مصرف :
این دارودرشوک قلبی ،نارسایی آشکارقلب ،بلوک قلبی درجه دویاسه دهلیزی –بطنی ،برادی کاردی سینوسی وکاهش فشارخون سیستولیک به کمتراز۱۰۰میلی مترجیوه (برای پیشگیری ازانفارکتوس مجددمیوکارد)نبایدمصرف شود.
هشدارها:
۱-مصرف این دارودرمواردزیربایدبااحتیا ط فراوان صورت گیرد:سابقه آلرژی ،آسم نایژه ای ،آمفیزم یابرونشیت غیرآلرژیک ،نارسایی احتقانی قلب ،دیابت ،پرکاری تیروئید،افسردگی روانی یاسابقه ابتلاءبه آن .
۲-مقدارمصرف این دارودرسالمندان بایدبراساس پاسخ بیمارتعیین شود،زیراازیک طرف به علت کاهش حساسیت این بیماران به اثرداروممکن است افزایش مقدارمصرف لازم باشدوازطرف دیگربه علت کاهش توانایی متابولیسم ودفع دارو،کاهش مقدارمصرف ممکن است ضرورت یابد.
۳-دربیماران مبتلابه عیب کارکلیه ،مقادیرمصرف متوپرولول بایدکاهش یابد.
۴-درصورت بروزافسردگی ناشی ازاین دارو،مصرف آن بایدقطع شود.
۵-اگربعدازیک دوره درمان طولانی بااین داروقطع مصرف آن ضرورت پیداکند،بایدبتدریج وحداقل طی سه روزتادوهفته مصرف داروقطع شود.درطول این مدت ،بیماربایدازفعالیتهای شدیدبدنی پرهیزکندتاخطربروزانفارکتو س میوکاردیاآرتیمی به حداقل برسد.اگرپس ازقطع مصرف دارو،علایم قطع مصرف بروزکرد،بایدمصرف دارورابه طورموقت مجددا”شروع نمودوبه دنبال بهبودبیمار،مصرف دارورابااحتیاط قطع کرد.
۶-درطول مصرف این دارو،پیگیری عملکردقلب ،تعیین نبض ،اندازه گیری فشارخون وثبت نوارقلبی واندازه گیری ضربان قلب ضروری است .


 


قرص متورال , عوارض قرص متورال , سلامت


 


عوارض جانبی

برادی کاردی علامتی (سرگیجه ) ،اسپاسم برونش (اشکال درتنفس یاخس خس سینه )،نارسایی احتقانی قلب (تورم مچ پاواندامهای تحتانی ،تنگی نفس )،افسردگی روانی وکاهش گردش خون محیطی (سردی
دستهاوپاها)بامصرف این داروگزارش شده است .


 


نکات قابل توصیه :

۱-هیچیک ازنوبتهای مصرف این دارونبایدفراموش شود،بخصوص اگرروزی یک بارمصرف می شود.
۲-این دارو،زیادی فشارخون رادرمان نمی کند،بلکه آن راکنترل می نماید.مصرف آن ممکن است تاپایان عمرضروری باشد.
۳-مصرف داروحتی درصورت احساس بهبودی ،بایدادامه یابد.
۴-درصورتی که یک نوبت مصرف داروفراموش شود،به محض به یادآوردن آن نوبت بایدمصرف شود.ولی اگرتازمان مصرف نوبت بعدی ۴ساعت باقیمانده باشد،ازمصرف آن نوبت بایدخودداری شده ومقدارمصرف بعدی نیزدوبرابرنگردد.
۵-دربیماران مبتلابه دیابت ،بامصرف این داروعلائم کمی قندخون ممکن است پوشانده شودیاغلظت قندخون افزایش پیداکندیاکاهش قندخون طولانی شود.
۶-ازمصرف این داروباسایرداروها،بویژه داروهای مقلدسمپاتیک که نیازبه نسخه پزشک ندارند،بایدخودداری شود.
۷-قبل ازقطع مصرف دارو،بایدباپزشک مشورت شود.
۸-به علت احتمال بروزسرگیجه ،خواب آلودگی ومنگی ،هنگام رانندگی یاکارباوسایلی که نیازبه هوشیاری دارند،بایداحتیاط نمود


 


قرص متورال , عوارض قرص متورال , سلامت


 


 فشار خون درمان فشار خون بالا متورال لوزارتان قرص فشار خون


 


فشار خون یک بیماری بسیار جدی است که اگر درمان نشود می تواند سبب آسیب به اندام های مختلف بدن از جمله قلب، کلیه ها، رگ ها، مغز و حتی سبب بروز سکته مغزی و یا قلبی گردد. (متورال، لوزارتان)


 بسیاری از افراد که به فشار خون مبتلا می باشند هیچ علائمی را تجربه نمی کنند از اینرو توصیه می شود همه افراد هر چند ماه یکبار فشار خون خود را اندازه گیری کنند تا اگر به این بیماری مبتلا می باشند در مراحل اولیه و به موقع درمان لازم را انجام دهند.


برای اندازه گیری فشار خون نیاز نیست حتما به پزشک مراجعه کنید، دستگاه های کوچک و ساده اندازه گیری فشار خون را می توانید از اکثر داروخانه ها تهیه و در منزل فشار خون خود را در هر زمان بوسیله آن ها اندازه گیری کنید. این دستگاه ها، ارزان قیمت و استفاده از آن ها بسیار ساده می باشد. (درمان فشار خون، قرص متورال و قرص لوزارتان)


زمان مناسب برای اندازه گیری فشار خون:


بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون صبح بعد از صرف صبحانه است، قبل از اینکه فشار خون خود را اندازه گیری کنید برای چند دقیقه آرام و بدون تحرک نشسته و سپس اقدام کنید.


 


قرص متورال , عوارض قرص متورال , سلامت


 


فشار خون طبیعی:


 


فشار خون ایده آل باید در حدود ۱۲۰/۸۰ میلیمتر جیوه باشد، اگر فشار خون بیش از این عدد و کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلیمتر جیوه  است به آن فشار خون خفیف گویند و البته بیماری محسوب نمی شود، دلایلی از قبیل استرس، تغذیه ناصحیح، بی خوابی و یا کم خوابی، عصبانیت و فشارهای روانی، فعالیت های شدید بدنی و غیره می توانند بطور مقطعی سبب افزایش فشار خون شوند.


 


حال اگر فشار خون بین ۱۴۰/۹۰ تا ۱۵۹/۹۹ میلیمتر جیوه باشد، به آن بیماری فشار خون گفته می شود و چنانچه بیش از عدد ۱۶۰/۱۰۰ میلیمتر جیوه باشد فرد دارای فشار خون بسیار بالا است که خطرناک بوده و می تواند سبب بروز ناراحتی های کلیوی، قلب و عروق و غیره گردد و باید در اسرع وقت درمان مناسب انجام شود.


 


داروهایی که معمولا برای درمان فشار خون و یا بهتر است بگوییم برای کنترل فشار خون توسط اکثر پزشکان تجویز می شوند عبارتند از : قرص متورال و قرص لوزارتان و غیره که درباره آن ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.


 


علل فشار خون:


 


در بیش از ۹۰% از موارد، به فشار خون Essential Hypertension گفته می شود، به این معناست که علت افزایش فشار خون نامشخص است و پزشک نمی تواند آنرا تشخیص دهد و صرفا برای کاهش فشار خون قرص های کاهنده فشار مانند  متورال و لوزارتان و غیره تجویز و به بیمار نیز گفته می شود مصرف نمک را کاهش دهد و یا آنرا بطور کامل از برنامه غذایی خود حذف کند.


 


در حقیقت با تجویز قرص های کاهنده فشار خون از قبیل متورال و لوزارتان، فشار خون کنترل می شود و نه درمان و عواملی که سبب افزایش فشار خون شده اند کماکان در بدن باقی می مانند. همچنین قطع مصرف نمک به طور کامل از برنامه غذایی تصمیمی درست نمی باشد، بدن حدود ۱۵۰۰ میلیگرم سدیم در روز نیاز دارد و کمبود این ماده معدنی خود سبب بروز مشکلاتی دیگر می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله نمک و نقش آن در سلامت را مطالعه کنید.


 


فشار خون و رابطه آن با مواد معدنی:


 


یکی از علل اصلی در بروز فشار خون عدم توازن مواد معدنی در بدن است. عناصر کلسیم، پتاسیم، منیزیم و روی سبب کاهش فشار خون می شوند و عناصر مس، آهن، سدیم، منگنز، سلنیوم و غیره سبب افزایش فشار خون می گردند و در نتیجه کمبود و یا ازدیاد هر کدام از این مواد در بدن می تواند منجر به افزایش و یا کاهش فشار خون گردد. همچنین برخی از فلزات سمی از قبیل آلومینیوم، کادمیوم و سرب سبب سفت و سخت شدن شریان ها و رگها می گردند که نتیجه آن افزایش فشار خون می شود و به همین دلیل است اشخاصی که تنباکو، سیگار و یا قهوه بیش از حد مصرف می کنند به مرور زمان دچار فشارخون می شوند، فلز کادمیوم به میزان زیاد در تنباکو، سیگارها و قهوه وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله مواد معدنی و نقش آن ها در سلامت را مطالعه نمایید.


سایر دلایل متداول و مرتبط با بیماری فشار خون:


۱٫ مشکلات کلیوی: زمانی که کلیه ها بدرستی عمل نکنند توازن بین الکترولیت های کلسیم، پتاسیم، سدیم و منیزیم در خون حفظ نمی شود، به عبارتی کلیه ها نمی توانند سدیم مازاد را از طریق ادرار دفع کنند و سبب احتباس آب و نمک در جریان خون و به دنبال آن افزایش حجم و فشار خون می گردد.


 


۲٫ پرکاری غدد فوق کلیوی و تیروئید: پر کاری غدد فوق کلیوی و یا غده تیروئید سبب افزایش سرعت متابولیزم بدن می گردند، یعنی باعث می شوند اندام های حیاتی مانند شش ها، قلب، کبد، پانکراس و غیره با سرعت بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند که یکی از عوارض آن افزایش فشار خون می باشد، از سایر علائم می توان به بی قراری، سردرد، بی خوابی و عدم توانایی در تمرکز اشاره کرد.


 


۳٫ تغذیه ناصحیح: استفاده بیش از حد از مواد محرک از قبیل نمک، الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای سبب دفع پتاسیم، منیزیم و کلسیم از بدن می گردند، این عناصر نقش مهمی در تنظیم و کاهش فشار خون ایفا می کنند.


۴٫ گرفتگی رگ ها: زمانی که رگ های بدن بویژه شریان های قلب و کلیه ها دچار گرفتگی شوند، کلیه ها و قلب با شدت بیشتری مجبور به پمپ خون می باشند تا عمل خون رسانی به اندام های بدن صورت گیرد، همین امر سبب افزایش فشار به جداره رگ ها و افزایش فشار خون می گردد.


۵٫ ازدیاد وزن و بی تحرکی:


۶٫ دیابت:


۷٫ استرس: حین استرس هورمون هایی از قبیل کورتیزول و آدرنالین بیشتر ترشح می شوند که سبب افزایش فشار خون می گردند.


۸٫ عوارض جانبی بعضی از داروها از قبیل قرص های ضد بارداری و ضد افسردگی، استروئید ها و غیره


 


قرص متورال , عوارض قرص متورال , سلامت


 


 درمان فشار خون:


برای درمان فشار خون ابتدا باید با انجام آزمایشات خون میزان الکترولیت ها و عناصر معدنی در بدن سنجیده شود سپس با اصلاح برنامه غذایی و استفاده از مکمل های غذایی میزان و توازن آن ها تنظیم گردد، خوشبختانه بیماری فشار خون به راحتی با تنظیم میزان و توازن مواد معدنی در مدت زمان کوتاهی قابل درمان است و نیازی به استفاده از قرص های کاهنده فشار خون که دارای عوارض جانبی بوده نمی باشد مگر صرفا برای کسانی که فشار خونشان بیش از حد بالاست آن هم فقط برای مدتی کوتاه تا متابولیزم و عناصر بدن تنظیم گردند. (درمان فشار خون بالا متورال لوزارتان قرص فشار خون)


قرص متورال , عوارض قرص متورال , سلامت


 

فشار خون یک بیماری بسیار جدی است که اگر درمان نشود می تواند سبب آسیب به اندام های مختلف بدن از جمله قلب، کلیه ها، رگ ها، مغز و حتی سبب بروز سکته مغزی و یا قلبی گردد. (متورال، لوزارتان)

 بسیاری از افراد که به فشار خون مبتلا می باشند هیچ علائمی را تجربه نمی کنند از اینرو توصیه می شود همه افراد هر چند ماه یکبار فشار خون خود را اندازه گیری کنند تا اگر به این بیماری مبتلا می باشند در مراحل اولیه و به موقع درمان لازم را انجام دهند.

برای اندازه گیری فشار خون نیاز نیست حتما به پزشک مراجعه کنید، دستگاه های کوچک و ساده اندازه گیری فشار خون را می توانید از اکثر داروخانه ها تهیه و در منزل فشار خون خود را در هر زمان بوسیله آن ها اندازه گیری کنید. این دستگاه ها، ارزان قیمت و استفاده از آن ها بسیار ساده می باشد. (درمان فشار خون، قرص متورال و قرص لوزارتان)

زمان مناسب برای اندازه گیری فشار خون:

بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون صبح بعد از صرف صبحانه است، قبل از اینکه فشار خون خود را اندازه گیری کنید برای چند دقیقه آرام و بدون تحرک نشسته و سپس اقدام کنید.

فشار خون طبیعی:

فشار خون ایده آل باید در حدود 120/80 میلیمتر جیوه باشد، اگر فشار خون بیش از این عدد و کمتر از 140/90 میلیمتر جیوه  است به آن فشار خون خفیف گویند و البته بیماری محسوب نمی شود، دلایلی از قبیل استرس، تغذیه ناصحیح، بی خوابی و یا کم خوابی، عصبانیت و فشارهای روانی، فعالیت های شدید بدنی و غیره می توانند بطور مقطعی سبب افزایش فشار خون شوند.

حال اگر فشار خون بین 140/90 تا 159/99 میلیمتر جیوه باشد، به آن بیماری فشار خون گفته می شود و چنانچه بیش از عدد 160/100 میلیمتر جیوه باشد فرد دارای فشار خون بسیار بالا است که خطرناک بوده و می تواند سبب بروز ناراحتی های کلیوی، قلب و عروق و غیره گردد و باید در اسرع وقت درمان مناسب انجام شود.

داروهایی که معمولا برای درمان فشار خون و یا بهتر است بگوییم برای کنترل فشار خون توسط اکثر پزشکان تجویز می شوند عبارتند از : قرص متورال و قرص لوزارتان و غیره که درباره آن ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

علل فشار خون:

در بیش از 90% از موارد، به فشار خون Essential Hypertension گفته می شود، به این معناست که علت افزایش فشار خون نامشخص است و پزشک نمی تواند آنرا تشخیص دهد و صرفا برای کاهش فشار خون قرص های کاهنده فشار مانند  متورال و لوزارتان و غیره تجویز و به بیمار نیز گفته می شود مصرف نمک را کاهش دهد و یا آنرا بطور کامل از برنامه غذایی خود حذف کند.

در حقیقت با تجویز قرص های کاهنده فشار خون از قبیل متورال و لوزارتان، فشار خون کنترل می شود و نه درمان و عواملی که سبب افزایش فشار خون شده اند کماکان در بدن باقی می مانند. همچنین قطع مصرف نمک به طور کامل از برنامه غذایی تصمیمی درست نمی باشد، بدن حدود 1500 میلیگرم سدیم در روز نیاز دارد و کمبود این ماده معدنی خود سبب بروز مشکلاتی دیگر می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله نمک و نقش آن در سلامت را مطالعه کنید.

فشار خون و رابطه آن با مواد معدنی:

یکی از علل اصلی در بروز فشار خون عدم توازن مواد معدنی در بدن است. عناصر کلسیم، پتاسیم، منیزیم و روی سبب کاهش فشار خون می شوند و عناصر مس، آهن، سدیم، منگنز، سلنیوم و غیره سبب افزایش فشار خون می گردند و در نتیجه کمبود و یا ازدیاد هر کدام از این مواد در بدن می تواند منجر به افزایش و یا کاهش فشار خون گردد. همچنین برخی از فلزات سمی از قبیل آلومینیوم، کادمیوم و سرب سبب سفت و سخت شدن شریان ها و رگها می گردند که نتیجه آن افزایش فشار خون می شود و به همین دلیل است اشخاصی که تنباکو، سیگار و یا قهوه بیش از حد مصرف می کنند به مرور زمان دچار فشارخون می شوند، فلز کادمیوم به میزان زیاد در تنباکو، سیگارها و قهوه وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله مواد معدنی و نقش آن ها در سلامت را مطالعه نمایید.

سایر دلایل متداول و مرتبط با بیماری فشار خون:

1. مشکلات کلیوی: زمانی که کلیه ها بدرستی عمل نکنند توازن بین الکترولیت های کلسیم، پتاسیم، سدیم و منیزیم در خون حفظ نمی شود، به عبارتی کلیه ها نمی توانند سدیم مازاد را از طریق ادرار دفع کنند و سبب احتباس آب و نمک در جریان خون و به دنبال آن افزایش حجم و فشار خون می گردد.

2. پرکاری غدد فوق کلیوی و تیروئید: پر کاری غدد فوق کلیوی و یا غده تیروئید سبب افزایش سرعت متابولیزم بدن می گردند، یعنی باعث می شوند اندام های حیاتی مانند شش ها، قلب، کبد، پانکراس و غیره با سرعت بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند که یکی از عوارض آن افزایش فشار خون می باشد، از سایر علائم می توان به بی قراری، سردرد، بی خوابی و عدم توانایی در تمرکز اشاره کرد.

3. تغذیه ناصحیح: استفاده بیش از حد از مواد محرک از قبیل نمک، الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای سبب دفع پتاسیم، منیزیم و کلسیم از بدن می گردند، این عناصر نقش مهمی در تنظیم و کاهش فشار خون ایفا می کنند.

4. گرفتگی رگ ها: زمانی که رگ های بدن بویژه شریان های قلب و کلیه ها دچار گرفتگی شوند، کلیه ها و قلب با شدت بیشتری مجبور به پمپ خون می باشند تا عمل خون رسانی به اندام های بدن صورت گیرد، همین امر سبب افزایش فشار به جداره رگ ها و افزایش فشار خون می گردد.

5. ازدیاد وزن و بی تحرکی:

6. دیابت: 

7. استرس: حین استرس هورمون هایی از قبیل کورتیزول و آدرنالین بیشتر ترشح می شوند که سبب افزایش فشار خون می گردند.

8. عوارض جانبی بعضی از داروها از قبیل قرص های ضد بارداری و ضد افسردگی، استروئید ها و غیره

 درمان فشار خون:

برای درمان فشار خون ابتدا باید با انجام آزمایشات خون میزان الکترولیت ها و عناصر معدنی در بدن سنجیده شود سپس با اصلاح برنامه غذایی و استفاده از مکمل های غذایی میزان و توازن آن ها تنظیم گردد، خوشبختانه بیماری فشار خون به راحتی با تنظیم میزان و توازن مواد معدنی در مدت زمان کوتاهی قابل درمان است و نیازی به استفاده از قرص های کاهنده فشار خون که دارای عوارض جانبی بوده نمی باشد مگر صرفا برای کسانی که فشار خونشان بیش از حد بالاست آن هم فقط برای مدتی کوتاه تا متابولیزم و عناصر بدن تنظیم گردند. (درمان فشار خون بالا متورال لوزارتان قرص فشار خون)

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی آغاز درمان با ما لطفا اینجا کلیک کنید.

نویسنده دکتر دانیال نصیرزاده

صفحه اصلی | درباره ما | نقشه سایت | ارتباط با ما

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دکتر دانیال نصیرزاده می باشد و استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر نام نویسنده و لینک مستقیم بلامانع است.

قرص متورال   Tablet: 50mg

موارد مصرف

متوپرولول در درمان آنژين صدري مزمن، كنترل زيادي فشا رخون (به تنهايي يا همراه با ساير داروهاي كاهنده فشارخون) و پيشگيري از انفاركتوس مجدد ميوكارد مصرف مي‏شود.

هشدارها

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  مصرف اين دارو در موارد زير بايد با احتياط فراوان صورت گيرد: سابقه آلرژي، آسم نايژه‏اي، آمفيزم يا برونشيت غيرآلرژيك، نارسايي احتقاني قلب، ديابت، پركاري تيروئيد، افسردگي رواني يا سابقه ابتلاء به آن.

2- مقدار مصرف اين دارو در سالمندان بايد بر اساس پاسخ بيمار تعيين شود، زيرا از يك طرف به علت كاهش حساسيت اين بيماران به اثر دارو ممكن است افزايش مقدار مصرف لازم باشد و از طرف ديگر به علت كاهش توانايي متابوليسم و دفع دارو، كاهش مقدار مصرف ممكن است ضرورت يابد.

3- در بيماران مبتلا به عيب كار كليه، مقادير مصرف متوپرولول بايد كاهش يابد

4- در صورت بروز افسردگي ناشي از اين دارو، مصرف آن بايد قطع شود

5- اگر بعد از يك دوره درمان طولاني با اين دارو قطع مصرف آن ضرورت پيدا كند، بايد بتدريج و حداقل طي سه روز تا دو هفته مصرف دارو قطع شود.

در طول اين مدت، بيمار بايد از فعاليتهاي شديد بدني پرهيز كند تا خطر بروز انفاركتوس ميوكارد يا آريتمي به حداقل برسد. اگر پس از قطع مصرف دارو،

علايم قطع مصرف بروز كرد، بايد مصرف دارو را به طور موقت مجدداً شروع نمود و به دنبال بهبود بيمار، مصرف دارو را با احتياط قطع كرد.

6- در طول مصرف اين دارو، پيگيري عملكرد قلب، تعيين نبض، اندازه‏گيري فشار خون و ثبت نوار قلبي و اندازه‏گيري ضربان قلب ضروري است.

فارماكوكينتيك

حدود 95 درصد دارو از مجراي گوارش جذب مي‏شود. پيوند اين دارو به پروتئين كم است. متابوليسم دارو كبدي و نيمه‏عمر آن 7-3 ساعت مي‏باشد. زمان لازم براي رسيدن به اوج اثر از راه خوراكي 4-6 ساعت و از راه تزريق وريدي 20 دقيقه است. دفع دارو از راه كليه است (10-3 درصد دارو بصورت تغييرنيافته دفع مي‏شود

موارد منع مصرف

اين دارو در شوك قلبي، نارسايي آشكار قلب، بلوك قلبي درجه دو يا سه دهليزي – بطني ، برادي‏كاردي سينوسي و كاهش فشار خون سيستوليك به كمتر از 100 ميلي‏متر جيوه (براي پيشگيري از انفاركتوس مجدد ميوكارد) نبايد مصرف شود.

عوارض جانبي

برادي‏كاردي علامتي (سرگيجه)، اسپاسم برونش (اشكال در تنفس يا خس‏خس سينه)، نارسايي احتقاني قلب (تورم مچ پا و اندامهاي تحتاني، تنگي نفس)، افسردگي رواني و كاهش گردش خون محيطي (سردي دستها و پاها) با مصرف اين دارو گزارش شده است.

تداخل هاي دارويي

مقدار مصرف انسولين و داروهاي خوراكي پايين‏آورنده قند خون، هنگام مصرف همزمان با اين دارو بايد تنظيم گردد تا از كاهش بيش ازحد قند خون جلوگيري شود. در صورت مصرف همزمان داروهاي مسدود‏كننده گيرنده بتا – آدرنرژيك با داروهاي مسدودكننده كانالهاي كلسيمي يا كلونيدين،

اثرات كاهش فشارخون ممكن است تشديد شود. مصرف همزمان داروهاي مهاركننده مونوآمين اكسيداز با اين دارو (مانند فورازوليدون و پروكاربازين)به علت امكان افزايش شديد فشار خون، توصيه نمي‏شود.

در صورت مصرف همزمان اين دارو با آمين‏هاي مقلد سمپاتيك كه داراي فعاليت بتا -آدرنرژيك هستند، ممكن است اثرات هر دو دسته دارو كاهش يابند. گزانتين‏ها در صورت مصرف همزمان با اين دارو ممكن است موجب مهار اثرات درماني هر دو دسته دارو شوند. همچنين، كليرانس تئوفيلين افزايش مي‏يابد.

نكات قابل توصيه:

1-هيچيك از نوبتهاي مصرف اين دارو نبايد فراموش شود، بخصوص اگر روزي يك بار مصرف مي‏شود.

2- اين دارو، زيادي فشار خون را درمان نمي‏كند، بلكه آن را كنترل مي‏نمايد. مصرف آن ممكن است تا پايان عمر ضروري باشد.

3- مصرف دارو حتي در صورت احساس بهبودي، بايد ادامه يابد.

4- در صورتي كه يك نوبت مصرف دارو فراموش شود، به محض به‏يادآوردن آن نوبت بايد مصرف شود. ولي اگر تا زمان مصرف نوبت بعدي

4 ساعت باقيمانده باشد، از مصرف آن نوبت بايد خودداري شده و مقدار مصرف بعدي نيز دوبرابر نگردد

5- در بيماران مبتلا به ديابت، با مصرف اين دارو علائم كمي قند خون ممكن است پوشانده شود يا غلظت قند خون افزايش پيدا كند يا كاهش قند خون طولاني شود.

6- از مصرف اين دارو با ساير داروها، بويژه داروهاي مقلد سمپاتيك كه نياز به نسخه پزشك ندارند، بايد خودداري شود.

7- قبل از قطع مصرف دارو، بايد با پزشك مشورت شود.

8- به علت احتمال بروز سرگيجه، خواب‏آلودگي و منگي ، هنگام رانندگي يا كار با وسايلي كه نياز به هوشياري دارند، بايد احتياط نمود.

مقدار مصرف
خوراكي بزرگسالان:

در درمان آنژين صدري و به عنوان كاهنده فشار خون، ابتدا 100 ميلي‏گرم يكبار در روز در يك‏نوبت (زيادي فشار خون) يا چند نوبت (آنژين يا زيادي فشارخون) مصرف مي‏شود كه اين مقدار در فواصل يك هفته‏اي بر اساس نياز و تحمل بيمار تا مقدار تام 450mg/day ممكن است افزايش يابد.

در بعضي از بيماران جهت كنترل رضايت‏بخش فشار خون، ممكن است به مصرف مقدار تام دارو در سه مقدار منقسم نياز باشد.

در انفاركتوس ميوكارد، به عنوان درمان سريع، ابتدا 50 ميلي‏گرم (براي بيماراني كه مقدار تام وريدي را تحمل مي‏كنند) يا 50-25 ميلي‏گرم (براي بيماراني كه مقدار تام رويدي را تحمل نمي‏كنند) هر 6 ساعت ، 15 دقيقه پس از شروع آخرين مقدار منقسم وريدي يا به محض اينكه وضعيت باليني بيمار مناسب شود، مصرف مي‏شود. اين مقدار تا 48 ساعت ادامه مي‏يابد.

در درمان تاخيري 100 ميلي‏گرم دو بار در روز براي حداقل 3 ماه و احتمالاً 3-1 سال مصرف مي‏شود.

در طی فرایند زایمان طبیعی، فشار ناشی از تنگی مجرای زایمان (واژن) باعث می شود …

در طی زایمان طبیعی، وارد آمدن فشار به صورت نوزاد باعث پف کردن موقتی پلک …


(function() {
var po = document.createElement(‘script’); po.type =
‘text/javascript’; po.async = true;
po.src = ‘https://apis.google.com/js/plusone.js’;
var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0];
s.parentNode.insertBefore(po, s);
})();

9

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *